Opublikowanie interaktywnej mapy zrzutowisk

W styczniu 2023 roku zespół projektowy opublikował kolejne efekty prac nad produktami finalnymi projektu. Tym razem Odbiorcy mogą zapoznać się z interaktywną mapą zrzutowisk cichociemnych.

Mapa jest efektem wcześniejszym prac Zespołu, polegających na dokładnym lokalizowaniu wybranych placówek odbiorczych. Informacje opisowe dotyczące położenia zrzutowisk można znaleźć na kartach ewidencyjnych opracowywanych przez Sztab Naczelnego Wodza w Londynie.

Zespół nanosił podane informacje o lokalizacji danej placówki na skalibrowane i zwektoryzowane za pomocą systemu klasy GIS mapy Wojskowego Instytutu Geograficznego w skali 1:300 000, a następnie na bardziej szczegółowe mapy w skali 1: 100 000. Tym samym, możliwe było wskazanie dokładnych współrzędnych geograficznych placówek, a następnie odnalezienie ich w terenie.

Na interaktywnej mapie podano dokładne lokalizacje 19 placówek odbiorczych. Na mapie wskazano również pobliskie adresy kontaktowe dedykowane danemu zrzutowisku, informacje o punktach artylerii przeciwlotniczej, jak również miejsca stacjonowania garnizonów Wehrmachtu. Informacje czerpano z dokumentów źródłowych ze Studium Polski Podziemnej (adresy kontaktowe oraz punkty artylerii), a także z niemieckojęzycznej literatury przedmiotu (garnizony).

Zespół planuje stopniowo uzupełniać mapę tak, aby docelowo znalazło się na niej jak najwięcej zrzutowisk.

Zapraszamy do odwiedzin – https://www.cichociemni41-44.pl