Wykład dla słuchaczy Legii Akademickiej

27 maja 2023 roku w murach Instytutu Bezpieczeństwa i Informatyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie odbyło się spotkanie ze słuchaczami Legii Akademickiej utworzonej w myśl Ustawy o obronie Ojczyzny.

Program Legii Akademickiej realizowany jest od 2017 roku. Jest on skierowany do studentek i studentów, którzy w trakcie studiów chcą odbyć szkolenie wojskowe i uzyskać stopień wojskowy szeregowego, kaprala lub podporucznika. Na program składa się szkolenie teoretyczne, realizowane na uczelni, oraz szkolenie praktyczne realizowane w czasie wakacji w jednostkach wojskowych i ośrodkach szkolenia.

W ramach modułu teoretycznego, związanego z kształceniem historyczno-wojskowym, dr Agnieszka Polończyk wygłosiła referat pt.: „Tobie Ojczyzno… Cichociemni – niezwykli Spadochroniarze Armii Krajowej”.

Słuchacze zostali zapoznani z historią formowania się grupy legendarnych Spadochroniarzy AK oraz najważniejszymi elementami szkolenia, które odbywali kandydaci na cichociemnych na terenie Anglii oraz Szkocji. Ostatni element wykładu stanowiło przedstawienie interaktywnej mapy, która powstała w ramach projektu, a także zaprezentowanie Story Maps, które można przeglądać za pośrednictwem strony www.cichociemni.edu.pl.